Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji
Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Na zajęciach świetlicowych klasa 2c wysłuchała wierszy związanych tematycznie z Dniem Zadusznym. Kilka z nich pojawiło się na gazetce obok prac plastycznych wykonanych przez uczniów kredkami lub farbami.

Uczniowie klasy 2d podczas zajęć edukacyjnych dowiedzieli się czym jest tradycja Zaduszek. Następnie samodzielnie narysowali, pokolorowali i przykleili znicze, które utworzyły plakat przypominający o tym dniu.

Klasa 3e w ramach akcji przygotowała podczas zajęć opis wspomnień, jak w ich domach pamięta się o bliskich, którzy już odeszli. Uczniowie opisali jak spędzili Dzień Wszystkich Świętych oraz narysowali ilustracje do swoich wspomnień.

Klasy 2b, 2c oraz 2d z wychowawczyniami wybrały się na Sołtysowice pod pomnik pamięci ofiar terroru hitlerowskiego upamiętniający więźniów obozu pracy przymusowej z lat 1939-1945. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego powstał ten pomnik oraz zapalili symboliczne znicze.

W ramach programu "Szkoła pamięta", uczniowie klasy 2a podczas zajęć świetlicowych, odbyli wirtualny spacer po Cmentarzu Powązkowskim. Został zaprezentowany film pokazujący zabytkową nekropolię. Uczniowie poznali historię powstania cmentarza, zwrócili uwagę na nazwiska osób tam pochowanych, dowiedzieli się kto spoczywa w Alei Zasłużonych.

Uczniowie klasy 2f podczas zajęć świetlicowych zapoznali się z tradycjami związanymi z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. Każdy uczeń wykonał pracę plastyczną przedstawiającą znicz dedykowany bliskiej osobie, która odeszła.

Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią wybrali się na Cmentarz Osobowicki, gdzie pod pomnikiem pamięci ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-1956 na znak pamięci zapalili symboliczne znicze.

W ramach akcji SZKOŁA PAMIĘTA klasa 1F i 1E dowiedziała się: czym jest rekonstrukcja historyczna - na przykładzie fragmentu filmu harcerskiego Gotowy z nami staniesz (od 10:58 do 13:53), z udziałem dzieci w wieku uczestników tych zajęć. Omówiliśmy fragment filmu, zawracając uwagę m.in. na różnice w ubiorze dzieci kiedyś i dziś, porównaliśmy też jakość szmacianej piłki, którą chłopcy grali do jednej bramki.

Chętni uczniowie opowiadali o pamiątkach rodzinnych, m.in. list od pradziadka, stary motor wujka rozłożony na części, album ze zdjęciami dziadka, lalki mamy, stara wielka maszyna do szycia prababci, pistolet dziadka, przepis na pierniczki przekazywany z pokolenia na pokolenie, książka kucharska babci.

1F stworzyła plakat (metodą burza mózgów) jak pielęgnować pamięć o ludziach, sytuacjach, przedmiotach.

Uczniowie byli zaangażowani w zajęcia, szczególnie spodobała im się koncepcja wykonania przez ich rówieśników filmu pełnometrażowego, co skłania nas do inspiracji i motywuje.

W świetlicy rozmawialiśmy o polskich tradycjach, patriotyzmie czym jest dla nas Polska. Na mapce Polski rysowali rzeczy które najbardziej kojarzą im się z Polską. Na zakończenie oglądaliśmy film krótkometrażowy animowany o historii Polski .

25.11.2022r. klasa 2e wraz wychowawcą i dwiema nauczycielkami odwiedziła Cmentarz Osobowicki. Pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej klasa zapaliła znicze. Uczniowie poznali również historię powstania cmentarza. W Alei Zasłużonych zapalone zostały znicze min. przy śp. Władysławie Sidorowiczu, śp. Stanisławie Szozda oraz śp. Antonim Gucwińskim. Dodatkowo uczniowie zapalili znicz przy grobie śp. Małgorzaty Kafel – nauczycielki z naszej szkoły. Był to dla uczniów czas refleksji i zadumy.

SzkoLa pamieta2

SzkoLa pamieta3