W październiku odbyła się kampania „Trzymaj się prosto” w trakcie, której odbyły się lekcje edukacyjne, aktywne przerwy przy muzyce, pokazy ćwiczeń korekcyjnych i śródlekcyjnych. Przygotowana została gazetka dla rodziców i dzieci informująca o profilaktyce wad postawy. Szkoła została oplakatowana. Dla najmłodszych uczniów została zaproponowana zabawa w Domowe badanie stóp. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonali kolorowe odciski stopy, dzięki czemu w prosty sposób mogli zdiagnozować płaskostopie. Odbył się także konkurs plastyczny „Prosto się trzymamy”. Prowadzone były systematycznie ćwiczenia śródlekcyjne na podstawie wcześniej rozdanych scenariuszy.
Klasy młodsze po raz kolejny podjęły działania uświadamiające, jak ważną rolę odgrywa pełnowartościowe śniadanie. Zorganizowały pod hasłem By siłę w szkole mieć, trzeba dobrze zjeść wspólne śniadania w formie szwedzkiego stołu. Prowadzone były różne aktywności kulinarne i nie tylko, m.in. samodzielne przygotowywanie swojego ulubionego dania spośród produktów ułożonych w kolorowe wyspy, sałatki jarzynowe, owocowe, quizy, wystawy plastyczne. W trakcie zajęć edukacyjnych omawiane były zasady zdrowego odżywiania.
W marcu w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia, dbania o kondycję fizyczną i prawidłową postawę ciała. Dzieci miały okazję ułożyć „Zdrowy jadłospis”, oglądały filmy edukacyjne i słuchały piosenek o zdrowiu, żywieniu i higienie. ABC zdrowego odżywiania „Co jeść, a czego unikać”, „Moja ulubiona dyscyplina sportu”, czytanie wiersza S. Karaszewskiego pt. ”Dla każdego coś zdrowego” i wskazywanie w nim produktów zdrowych i niezdrowych, tworzenie stworków warzywno-owocowych z rolek papieru i pudełek, zawody w skakaniu na skakance, te i wiele innych ciekawych działań towarzyszyło dzieciom podczas spędzania czasu w świetlicy szkolnej.
Wiosna tuż tuż, więc uczniowie klas młodszych rozpoczęli sadzenie roślin doniczkowych: owsa, szczypiorku, rzeżuchy. Założyli również hodowlę cebuli, którą z wielkim zainteresowaniem doglądają, rozwijają przy tym aktywności badawcze dokonując prostych obserwacji przyrodniczych. A kanapka ze szczypiorkiem z własnej hodowli – bezcenne i zdrowe!
W grudniu nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Wigilia bez plastiku. W ramach tego zdarzenia uczniowie na klasowe spotkania wigilijne przynieśli ze sobą szklane naczynia: talerzyki i kubki. Głównym celem akcji było ograniczenie ilości plastikowych odpadów- im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska.
Przekazujemy Państwu ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.
Więcej...
Nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez firmę Cogito oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego" , dla dzieci i młodzieży w wieku 10- 19 lat.
Jesteśmy przekonani, że uczestnictwo w tak ważnym projekcie pozwoli zadbać o zdrowie psychiczne uczniów naszej szkoły.
Uczniowie wzięli udział w ostatniej, przedwakacyjnej akcji na zdrową kanapkę, składającą się z co najmniej 5 składników. Podczas wakacji czekają na nas różne pokusy, między innymi przetworzone, niezdrowe posiłki. Propozycje smacznych i zdrowych kanapek znajdziecie w naszej prezentacji, kliknijcie w poniższe zdjęcie, żeby ją zobaczyć.
Pamiętając o tym jak ważne jest zdrowe odżywianie uczniowie klasy 2c oraz 2d stworzyli mini klasowe ogródki, w których zasiali koperek oraz owies. Z wielkim zaangażowanie obserwowali wzrost roślin oczekując na moment, w którym będą mogli zjeść swoje zdrowe plony. Ogródek cieszył się wielkim zainteresowanie, dlatego też już mamy plany na kolejny, tym razem z rzeżuchą i szczypiorkiem.