Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu? Porady dla Rodziców

1. Znajdź w miarę możliwości stałą porę do ćwiczeń z dzieckiem. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli uczynisz z tego rytuał. Pamiętaj, że lepszy efekt przyniesie ćwiczenie codziennie przez 15 min niż ćwiczenie 1h raz w tygodniu.

2. Stosuj się do wskazówek logopedy. Zadbaj, aby dziecko prowadziło zeszyt do ćwiczeń. Nie należy samodzielnie modyfikować zaleceń, wyszukiwać przypadkowych ćwiczeń w Internecie itp. Ćwiczenia dobrane przez logopedę są dedykowane konkretnemu dziecku.

3. Współpracuj z logopedą, dopytuj o przebieg zajęć, zgłaszaj się na konsultacje.

4. Zadbaj o odpowiednią motywację dziecka, wytłumacz mu jasno cel ćwiczeń. Podaj przykłady osób, które uporały się z wada wymowy

5. Dostrzegaj najmniejsze postępy dziecka, wzmacniaj pozytywnie za osiągnięte sukcesy.

6. Ćwiczenia powinny być dobrą zabawą. Można je wpleść w zwykłe czynności dnia codziennego. Okazji do logopedycznej zabawy jest wiele. Ćwiczyć można podczas kąpieli, w trakcie posiłku, na spacerze.

7. Ogranicz dziecku dostęp do mediów elektronicznych, zachęcaj do czytania książek. Daj dziecku dobry przykład.

JAK CWICZYC W DOMU

 

Czytany 204 razy